Nemci nestrelili Američanom gól, prehrali 0:3

13.05.2013 Celý región

Helsinki 12. mája (TASR) - Hokejisti USA zdolali v nedeľňajšom stretnutí základnej B-skupiny MS v Helsinkách Nemecko 3:0 a potvrdili tak svoju miestenku vo štvrťfinále svetového šampionátu.

Američania si na turnaji pripísali už svoje piate víťazstvo a figurujú priebežne na čele tabuľky helsinskej vetvy.Nemci zostali na piatom mieste s rovnakým bodovým ziskom ako Slovensko, ktoré v nedeľu večer prehralo s Ruskom 1:3.

B-skupina:

USA - Nemecko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 3. B. Butler (Faulk, Smith), 5. Šťastný (Johnson), 52. Gionta (Thompson, Hunwick).
Rozhodcovia: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) – Blümel (ČR), Deďuľa (Biel.)
vylúčení: 6:4 na 2 min,
presilovky: 1:0,
oslabenia: 0:0,
11.057 divákov.

USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, C. Butler, McBain - Moss, Šťastný, Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Palushaj, Bjugstad, Kristo - Galchenyuk

Nemecko: Endras - Krueger, Ehrhoff, Hördler, Ankert, Müller, N. Goc, Kohl - Schütz, M. Goc, Greilinger - Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Seidenberg - Pietta, Hager, Noebels

Priebeh zápasu :

Američania predviedli skvelý vstup do zápasu a po piatich minútach už vyhrávali dvojgólovým rozdielom. Bobby Butler sa najskôr presadil v presilovke po 159 sekundách hry a kapitán Paul Šťastný o chvíľu neskôr zvýšil už na 2:0. Nemci sa nevzdávali ani po šokujúcom úvode, ale ich pokusy s prehľadom likvidoval gólman Gibson. V 14. minúte mal tretí gól USA na hokejke Palushaj, v oslabení sa rútil sám na Endrasa, no nezakončil presne. V druhej tretine tempo hry upadlo, Nemci prehajdákali dve presilovky za sebou a Američania zasa nevyužili trestné strieľanie, ktoré realizoval Palushaj po faule Hagera v jasnej príležitosti. Zámorský tím hneď na začiatku tretej časti mohol zvýšiť svoj náskok, keby sa McBain pred Endrasom lepšie zorientoval. Poistku tak pridal až Gionta v 52. minúte strelou z uhla do odkrytej bránky. Nemci sa nezmohli ani na čestný úspech a tak si brankár Gibson vďaka 30 úspešným zákrokom pripísal čisté konto.